Українська література,9 клас
Тема: Підсумковий урок-конкурс за творчістю Григорія Сковороди.
Мета:закріпити,узагальнити,систематизувати знання учнів про життєвий
і творчий шлях видатного українського філософа;
розвивати зорову пам'ять,асоціативне мислення,навички колективної
роботи;
виховувати найкращі моральні риси особистості.
Обладнання:портрет письменника,плакати,олівці,тексти творів,
асоціативні малюнки.
Тип уроку:урок повторення й узагальнення вивченого.
Вид уроку:урок-конкурс.
Основна технологія:робота в групах.
Методи й прийоми:бесіда,виразне читання,»Мікрофон»,сенкан,асоціатив-
ний»кущ».
Очікувані результати.Після цього уроку учні зможуть:
-відтворювати основні віхи біографії Сковороди;
-застосовувати найпростіші форми пошуково-дослідницької роботи;
-висловлювати своє ставлення до творчості Сковороди;
-точніше аргументувати свої думки;
-володіти навичками аналізу поетичного твору;
-ефективніше працювати в малих групах;
-аналізувати результати своєї роботи.
Під час уроку розвиваються,удосконалюються мовленнєва,соціокультурна,
діяльнісна,самоосвітня та пізнавальна компетентності учнів,а також комуні-
кативна компетенція.
Хід уроку
Серце тоді насичується,
коли освічується.
Г.Сковорода.
I Організаційний момент.
II Повідомлення теми й очікуваних результатів .
Вступне слово вчителя.
Багата та земля,що народжує філософів і поетів.Саме такою є Полтавщина,
яка дала стільки талантів!А один із найвизначніших серед них-Г.С.Сковорода.
Благословенні ви, сліди,
Не змиті вічності дощами,
Мандрівника Сковороди
З припорошілими саквами,
Що до цілющої води
Простує,занедбавши храми.
Так писав про видатного українського письменника М.Рильський.
Пройти ще раз стежками майстерності поетичної думки Г.Сковороди-
такою буде мета сьогоднішнього уроку.
(розподіл учнів на команди,обрання капітанів,добір назв команд,пояснення
правил проведення конкурсного змагання)
III Основний зміст уроку.
1.Конкурс капітанів.
Перед початком цього конкурсу кожна з команд повинна дати якомога швид-
ше відповідь на запропоноване вчителем запитання,щоб отримати додатко-
вий бал.
*Певний час філософ викладав піїтику.Що це за предмет?
*Основоположником якої системи віршування вважають Сковороду?
*Григорій Сковорода,безсумнівно,найвизначніша,найславетніша постать в
Україні доби…(бароко).
Питання капітанам.
1команда.1.В якому історико-етнографічному краї народився Г.Сковорода?
2.Як називається збірка віршів Сковороди?
3.В якому закладі навчався майбутній поет і філософ?
4.Як Сковорода потрапив до придворної капели Санкт- Петер-
бурга?
2команда.1.З якої сім'ї родом Г.Сковорода?
2.Скільки років мандрував видатний філософ?
3.Скільки віршів і байок нараховується у збірках?
4.Назвіть ім'я учня та біографа Г.Сковороди?
3команда.1.Яку назву має збірка байок українського Езопа?
2.Перекладіть назву вірша «De libertate».
3.Що ми називаємо афоризмом?
4.Що особливо вражає вас у біографії поета?
2.Конкурс команд.(на обдумування дається максимум 1 хв.Відповідає та
команда,яка швидше дасть сигнал).
1 команда.
* Єпископ висловив незадоволення тим,що Сковорода запроваджував нові
підходи до викладання предметів.Що відповів йому Григорій Савич?
(«Одна справа єпископський жезл,інша-паличка музиканта»)
2команда.
*Ченці говорили філософові:»Доволі блукати по світу.Час причалити до га-
вані:ти будеш стовпом і окрасою обителі.»Яку відповідь почули ченці?
(«Невже ви хочете,щоб і я примножив число фарисеїв?Їжте жирно, пийте солодко,одягайтеся м'яко і монашуйте!”)
3 команда.
*Що відповів Сковорода гінцям Катерини II,які принесли «височайше» за-
прошення на зустріч із ним?
(«Мені мої сопілка і вівця дорожчі царського вінця.»)
3.Конкурс знавців творчості письменника.
Кожна команда повинна якомога глибше проаналізувати один із творів:
«Всякому місту- звичай і права»
«Бджола і Шершень»
«De libertate»
4.Афоризми Г.Сковороди.
Робота за таблицею «Асоціативні малюнки»:до кожного малюнка дібрати
відповідний афоризм,доповнюючи наведений початок його.(Учні вдома по-
винні були вивчити 10 афоризмів на вибір).Малюнки див.дод.№1.
Мал.1.Бери вершину…(і матимеш середину).
Мал.2.Чи знаєш ти,яких ліків вживають ужалені скорпіоном?..(Тим же скор-
піоном натирають рани).
Мал.3.Не за обличчя судіть…(а за серце).
Мал.4.З усіх людських втрат…(втрата часу найважча).
Мал.5.Безумцеві властиво сумувати за втраченим…(і не радіти з того,що за-
лишилось).
Мал.6. Якщо я хочу,щоб мене любили…(я сам перший люблю).
(кожній команді пропонується по 2 афоризми).
5.Сенкан.
Один із учасників команди,за вибором капітана,складає біля дошки сенкан
за життям і творчістю Г.Сковороди.
Ймовірна відповідь: Сковорода
освічений,допитливий
пізнає,мандрує,вчить
він навчав,як жив
філософ
6.Асоціативний «кущ».
Кожній команді пропонується завдання:на плакаті за допомогою маркера
створити асоціативний «кущ».
1команда(подається з відповіддю)
Український Сократ(…філософ)
С-скромний,серйозний.сердечний
К-креативний.кмітливий,культурний
О-освічений,організований
В-ввічливий,вільний,вчитель
О-охайний,оригінальний,одержимий
Р-розумний,рішучий
О-обдарований,оптиміст,об'єктивний
Д-добрий,досвідчений,допитливий
А-артистичний,аскетичний,активний
2команда 3команда
Український Горацій(…поет) Український Езоп(…байкар)
С- С-
К- К-
О- О-
В- В-
О- О-
Р- Р-
О- О-
Д- Д-
А- А-
7. «Шлях до щастя»
Кожна команда за допомогою олівців або фломастерів на плакаті малює «шлях до щастя» за Г.Сковородою.
Ймовірна відповідь:сродна праця робить людину щасливою
↑
працюй за покликанням
↑
пізнаєш себе-пізнаєш Бога
↑
самопізнання
Один із учасників команди захищає варіант відповіді.
IV Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Продовжіть речення:
«Найбільше мене вразило…»
«Твори Г.Сковороди змусили мене замислитися над тим,…»
«Я вважаю,що…»
«Мені відкрилося…»
V Оцінювання.
Капітан команди аргументовано оцінює роботу кожного з учасників.
Найкращі знавці творчості Г.С.Сковороди отримують грамоти.
VI Домашнє завдання.
1.Складіть кросворд за життям і творчістю Г.Сковороди.
2.Напишіть твір-мініатюру за запропонованим афоризмом
«Перш за все батька й матір шануй і служи їм.Вони ж бо видимі портрети
тієї невидимої сили,якій ти стільки зобов'язаний”.
Асоціативні малюнки
Мал.1 Мал.2 Мал.3
Мал..4 Мал.5 Мал.6 |